Diagnostické rozprávky :)

Poslaťod Alpiners2 » 25 Feb 11, 11:06:47

Kde bolo, tam bolo, žila celá rodina neoriginálnych diagnostik, ktore všetky autá zničili, "odpálili" im riadiace jednotky, vypínali motory počas jazdy aj ked boli odpojené.... takto by sa dali začať mnohé články, ktoré si predajcovia diagnostiky dávajú na svoje stránky... aspoň tí menší. Predstava takejto rozprávky na oficiálnej stránke Bosch by dostala aj mňa :)

V článkoch Diagnostické rozprávky by som Vám chcel priblížiť aké nezmysly sú schopní predajcovia zverejňovať na svojich stránkach, len aby v zákazníkovi vzbudili strach a nedôveru voči istatným predajcom. Pre bežného človeka sú ich výmysly odbornými článkami, pre mňa ako odborníka z oblasti autodiagnostiky je to niečo, z čoho sa mi chce... Takto sa nepodniká.Prvá časť sa bude zaoberať článkom z viacerých stránok, ktoré nemôžeme uviesť. Zistíte ich ľahko- Dáte si vyhľadať časť článku cez Google. Napríklad TAKTO.Zverejňujem tu kompletnú kópiu stránky "Rozpoznání padělku" z uvedených webov aj s mojimi komentármi (červené). Príjemnú zábavu :)----------------------------------------------------------------------------------------------------

Jako v každém odvětví, tak i v autodiagnostice se vyskytuje velké množství padělků tvářících se, jako značková diagnsotická zařízení. Tyto výrobky jsou mnohdy velmi poruchové a stejně tak nebezpečné pro samotné auto zákazníka. Proto Vám zde přinášíme alespoň malý souhr, jak tyto diagnostiky poznat a jak se jich nejlépe vyvarovat.

Bohužel Vám zde nemůžeme ukázat testované padělané diagnostiky z důvodu možnosti trestního postihu za zveřejnování a poškozování. Pokusíme se Vám tedy jen přiblížit na co by jste si měly při koupi dát pozor dát pozor.

---------------------------------------------------------

Žiadny test nemôhol byť... každý zdravý človek z odboru autodiagnostiky to pochopí v ďalšej časti článku.---------------------------------------------------------

Padělky univerzální diagnostiky ELM 327 poznáte takto:

Cena kvalitních (originálních) diagnostik neklesne pod 1000Kč (za menší cenu není možné diagnostiky ani dovést, natož prodávat). Může se také jednat o "stědrého" prodejce, který nemá zájem na prodeji nic vydělat.

---------------------------------------------------------

Tu by som veľmi neodporoval. Cena zariadení sa stále mení, ale naozaj legálne podnikať a predávať ELM327 s 2 ročnou zárukou (takou že za 2 roky ju bude môcť zákazník naozaj využiť) sa nedá za nákupnú cenu.
---------------------------------------------------------Další znak je CD s ovladači. Pokud je CD jen bíle a není na něm logo společnosti nebo není nijak potisklé jedná se o vypálenou kopii. Na CD ani není program na nainstalování nebo na představení produktu. Většinou se zde vyskytují jen nesmyslné jen složky a zákazník nemá jak diagnostiku nainstalovat. Na některých CD jsou i v rozporu s autorskými právy umístěny všemožné verze programů, které byly dotyčným prodejcem nezákonně umístěny na disk.

---------------------------------------------------------

Typický príklad nákupu z Číny. Stále to ale nieje znak, že zariadenie je originál... originál- čo je originál? Ak si kúpite žiarovku H4 Hella a H4 Osram, ktoré je originál? Predpokladajme, ale že autor myslel "zariadenie ktoré obsahuje originálny čip ELM". Táto firma vyrába čipy ELM pre ďalších výrobcov, ktorí si zariadenia stavajú sami. Originál teda môže byť aj 30 typov zariadení od 30 výrobcov, pretože ho obsahujú.
---------------------------------------------------------Čip ELM 327 je popsán buď přímo názvem ELM 327 nebo jej dodává firma FTDICHIP! Další výrobci mají vlastní loga. Většina Asijských diagnostik je však popsána jen čísly a nesmyslnými písmeny.

Zde jsou ukázky pravých čipů ELM327.:---------------------------------------------------------

Ak už autor píše o "originále" a "neroriginále", môhol by tomu rozumieť aspoň on... ale nerozumie. Čip ELM (327,323... rôzne verzie) vyrába firma ELM Electronic (www.elmelectronics.com). Ide o OBD2-RS232 prevodník, ktorý má na starosti prekonvertovať signály z auta (v rôznych normách) na signály odpovedajúce rozhraniu RS232 (sériový port PC).

V zariadení môže byť aj druhý čip od firmy FTDI (napríklad FT232RL) (www.ftdichip.com), ktorý prevádza signál RS232 na USB. Tento čip obsahuje napíklad aj VAG KKL, VCDS Start/Comfort, K+CAN Commander a ďalšie diagnostiky / iné PC zariadenia. Čipy ELM a FTDI nemajú nič spoločné a ide teda o 2 rozličné prvky. Autor sa rovnako pomýlil s obrázkom, na ktorom je mikropočítač od FTDI... ten sa v diagnostike nepoužíva myslím vôbec.

"Většina Asijských diagnostik je však popsána jen čísly a nesmyslnými písmeny."

Originálny čip ELM327 (v1.4) stojí v čase písania tohoto článku 32,5USD/kus bez dopravy. Ak zarátame ešte náklady na výrobu zvyšnej časti zariadenia a ďalšiu dopravu, vyšli výrobcom vysoké ceny, Rozhodli sa teda pripraviť svoj čip, ktorý plne nahradí originálny ELM za zlomkovú cenu... a tým sa stal mikropočítač PIC. Autor zjavne elektroniku nevidel ani z diaľky, pretože nazvať označenie PICxxxxx "čísly a nesmyslnými písmeny" je poriadna hanba. Výrobca mikropočítačov PIC- Microchip Technology Inc. (www.microchip.com) je technologicky aj kapacitne ďaleko pred takým malým výrobcom ako ELM Electronics. 100%ná a poriadne lacnejšia náhrada čipov ELM je už dávno tu. Keby nebola, rovnako funkčné zariadenia s nálepkou ELM na čipe vnútri stoja 2x viac...
---------------------------------------------------------Padělaný diagnotický čip rozpozná např. software Scantoolnet verze 120 a 115. Testovali jsme jej a 70% padělaných diagnostik odhalil! Verzy programu Scantoolnet 120 naleznete zdarma ke stažení zde.

---------------------------------------------------------
Možno existuje softvér, ktorý rozozná či je v zariadení čim ELM (akože "originál") alebo mikropočítač PIC. Funkčnosť týchto čipov je ale rovnaká tak prečo platiť viac? Autor o tejto plnohodnotnej a lacnejšej náhrade asi nevie...

---------------------------------------------------------Padělky diagnostiky VAG COM od firmy Ross-Tech poznáte takto:
Nějnovější autodiagnostiky jsou dodávány s kabely HEX CAN. Tyto kabely i se softwarem nejdou pod cenu 5000Kč.Pokud nevíte, zda je kabel originální můžete se podívat na stránky firmy Ross-tech.com kde kabel najdete nebo ne. Pokud jej naleznete a cena, která je uvedena v dollarech je v přepočtu větší než v korunách, tak se 100% nejedná o výrobek ross-tech a je kabel padělaný!

---------------------------------------------------------

Dá sa súhlasiť- originálnu diagnostiku HEX-CAN (=VCDS) pod 5000kč v čase písania článku nezoženiete, pretože aj keby ste boli dealer, získaťe ju od AutoComSoftu (výhradný distribútor čestej verzie) za približne takúto cenu + DPH. Jediná možnosť je robiť charitu a dotovať ceny, alebo odfotiť majiteľa firmy ako napr. predáva trávu a vydierať ho nech dá polovičnú cenu (áno, vtip...). ---------------------------------------------------------Jak padělané diagnostiky mohou poškodit Váš vůz?
Jelikož jsme firma s dlouholetou tradicí a množstvím zkušeností, měli jsme tedy možnost testovat tyto diagnostiky a kabely. Výsledky byly tragické. Podařilo se nám zníčit několik řídících jednotek pomocí kabelu KKL vag.

Výsledky ELM 327 nebyly tak hrozné jak u kabelu KKL ale pár jednotek se zníčilo také. U některých vozů zůstala poškozena kompletní elektrika. U dalších byl rozladěný motor a kolísaly otáčky. U některých aut se motor vypnul po připojení, několik aut má následky s vypínaním motoru i bez připojení diagnostiky (stalo se to pi jízdě na dalnici) a to hned několikrát!

---------------------------------------------------------

Tu je k otázke originálov zaradené aj nové zariadenie- VAG KKL. Pre ozrejmenie a pre autora (aby sa niečo naučil)- KKL je označenie pre diagnostický prevodník normy ISO9141 a KWP2000, ktorý sa často použiva s programom VAG-COM a tak vzniklo ľudové pomenovanie VAG KKL. Samotný prevodník KKL (na USB/COM port) je celkom jenoduché zapojenie niekoľkých súčiastok, ktoré nieje nijako patentované ani ho nevymyslel Rosstech (autor programu VAG COM). Pri USB verzii je pridaný čip od firmy FTDI (áno tej, čo podľa autora vyrába čip ELM...). Schému prevodníka KKL nájdete všade na internete, napríklad tu: http://www.blafusel.de/obd/obd2_obdii_o ... me_en.html

Tajomstvo odhalené, vyhlásime všetci krach... alebo ich nebudeme predávať za nezmyselné peniaze ako niektorí iní predajcovia. Každý nech sa rozhodne sám, ja strašiť vymysleným rozdelením originál/neoriginál nebudem.K poškodeným jednotkám- tento blud som čiastočne popísal v článku 1-Pozor na modré čínske kabely... Žiadny diagnostický kábel VAG KKL ani ELM327 nikomu jednotku nezničil/nepoškodil. Diagnostikoval som s nimi možno 200-300x, predali sme ich ďaleko viac... kde sú tí majitelia, ktorým sa niečo poškodilo? Asi umreli pri výbuchu diagnostikovaného auta.

Ak máte diagnostické zariadenie od seriózneho predajcu, ak bolo vyrobené serióznou firmou, tak neexistuje aby poškodilo jednotku. Ak ste si ho ale vyrobili sami systémom "prepojím plus na všetky ostatné piny OBD2 zásuvky" tak tam sa dá predpokladať možné poškodenie... ak teda nemáte auto s komunikačnou normou, ktorá má logické signály 12V- to by ste ani takto nemôhli zničiť dátové linky jednotiek :) V praxi sú ale ľudia ktorí si vyrábajú diagnostické káble dosť elektrotechnicky zrucní, takže ani tam som nepostrehol že by si niekto niečo na aute poškodil.

Zariadenia predávané našou firmou sú overené spomínanými stovkami spokojných zákazníkov. Výber dobrého a nie najlacnejšieho dodávateľa sa každej serióznej firme vráti na spokojnosti zákazníkov...Inou kapitolou je poškodenie nevhodným softvérovým zásahom. Ak si riadiacu jednotku napríklad prekódujete vymysleným číslom, nečakajte že bude správne pracovať. U diagnostických zariadení VAG KKL a ELM 327 som sa ale nestretol s nastavením, ktoré by nebolo možné vrátiť a ktoré by jednotku dokázalo softvérovo/hardvérovo poškodiť (existovali RJ airbagu, ktoré sa môhli softvérovo poškodiť pri čítaní, ale tam program VAG-COM vypisoval dopredu upozornenie...). Iná kapitola sú flashovacie zariadenia ako Galletto/KWP2000/S-MPS... tam sa dá škody napáchať dosť.
---------------------------------------------------------Všechny poškozené vozy byly opraveny na náklady výrobce. Soudní cestou však vymáhání peněz trvalo 7 měsíců (výrobce najednou neexistoval). Právní řízení je finančně náročné a vcelku složité pro normální osobu (zákazníka). Proto Vám doporučujeme vyhnout se těmto potížím a kupovat ověřenou kvalitu od ověřených výrobců.

Varování je tedy takové:

Dejte si pozor na tyto kabely či adaptéry. Pokud se Vám vypne motor napřiklad na dalnici v rychlosti 150km/h tak to může být velice nebezpěčné. Ušetření peněz za diagnostiku se po té někdy ani nevyplatí.

---------------------------------------------------------


Tu už naozaj nieje čo komentovať... Myslím, že autor má fantáziu, ktorá by sa dala využiť nielen pri zavádzaní zákazníkov. Navrhujem písanie rozprávok.
---------------------------------------------------------Tento článok vznikol ako reakcia na neskutočné hlúposti, ktoré sa šíria internetom. Vaše pripomienky a návrhy na ďalšie témy môžete posielať na náš email.

originál článku: http://www.autodiagnostika.jantolak.sk/?článok-4-diagnostické-rozprávky-1,257

článok zverejnený zo súhlasom Ondreja Jantoláka
mpps, galetto, magpro2, VCDS, Lexia3, Fiat ecu scan, MB Star, BMW scanner,LabProg+, OpCom, autocom-cdp, bdm, super vag k+can, digiprog3 (firma jantolak)

Alpiners2 

Obrázok užívateľa
Site Admin
 
Príspevky: 1326
Registrovaný: 12 Jún 10, 12:44:35
Bydlisko: Rimavská Sobota

Poslaťod mp3turbo » 27 Feb 11, 14:41:30

pridam nechvalne znamu cesku ABC Tuning ktorej upraveny software (chip, nemam rad to slovo) si musel "sadnut a zabehnut" tak tyzden-dva a az potom sa naplno prejavi.


http://www.google.sk/url?sa=t&source=we ... tg&cad=rja

http://www.mmracing.sk/images/content/afera.pdf

http://www.ford-team-st.com/forum/viewt ... w=previous
a cipovanie bmw 750iL BITURBO
"máme s těmito motory velké zkušenosti" - asi tak kolko ich mohli vidiet :) by ma fakt zaujimalo.
"zvýšení výkonu je po úpravě o 100PS, kroutící moment se zvýšídiametrálně v celém rozsahu otáček o 210Nm"

anblok cely rozsah otacok, ty kokso... od minus dvesto do plus dvanasttisic mohli napisat :)


Ako jediná firma v ČR ponúkame Vám - našim zákazníkom - možnosť chiptuningu priamo u Vás.
[fakt jedina, to este nikto iny nikdy neurobil]

Ak si objednáte tuning viac ako dvoch vozidiel, prídeme k Vám najneskôr do dvoch dní aj s mobilným elektronickým laboratóriom a diagnostickým systémom a motor upravíme priamo u Vás. Presne tak, ako upravujeme motory pre veľké autorizované autosalóny po celej Českej republike.


http://forum.skodahome.cz/topic/25629-abc-tuning/

Jen takové dvě perličky z jejich nabídky:
2.0 MPi z 85kW/170Nm na 109kW/220Nm.
1.9SDi z 50kW/133Nm na 71kW/181Nm.este chvila a budu ponukat cipovanie NA DIALKU CEZ TELEFON ;) proste polozis mobilny telefon na palubnu dosku, zapnes bluetooth a... vsetko ostatne spravia oni na dialku :)

mp3turbo 


 
Príspevky: 257
Registrovaný: 27 Júl 10, 23:12:27


Späť na Hardware

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron